Krypto Słownik
2FA
2FA
#ŚW
2FA ( Two Factory Authentication) – jeden ze sposobów uwierzytelnienia swojej osobowości. Jest wykorzystywany jako metoda zabezpieczenia dostępu do pewnej usługi. Charakteryzuje się tym, iż składa się z dwóch czynników, standardowego loginu i hasła oraz dodatkowych czynności, którymi mogą być: wpisanie hasła sms, jednorazowych kodów mailowych, jednorazowego kodu na papierze, specjalnych kart czy linii papilarnych palca.
Adres bitcoin
btc
bitcoin
address
Unikalny ciąg składający się z 25 – 34 cyfr i znaków, który identyfikuje użytkownika sieci bitcoin. Adres bitcoin pełni dość podobną funkcję, jak numer rachunku bankowego. Osoba, która chce otrzymać bitcoiny, powinna podać nadawcy swój unikalny adres. Adres bitcoin służy również do wykonywania płatności w kryptowalucie. Osoba posiadająca bitcoiny, do każdej płatności może używać osobnego adresu. Przykładowy adres bitcoin to: 13ZAAJmrrkDPHe7s6yG1QJQPmjK35mgqST
Airdrop
Airdrop
#ŚW
Airdrop - Airdropy to zjawiska, które przeprowadzają projekty związane z światem kryptowalut, a najczęściej te, które posiadają swoje własne tokeny, bądź są na etapie ICO. Polegają one na tym, że użytkownicy za wykonanie określonych przez projekt zadań i wytycznych, mogą odebrać “darmowe kryptowaluty”. W zależności od tego co projekt chce uzyskać poprzez tą kampanię, tak skonstruowane będą zadania.
All Time High (ATH)
general
info
earning
Skrot, ktory oznacza dotychczas najwyżej odnotowaną cenę, kurs jakiejś kryptowaluty w historii jej istnienia.
Altcoin
altcoin
cryptocurrencies
Określenie dla alternatywnych walut. Popularność bitcoina doprowadziła do utworzenia dziesiątek innych walut bazujących na bitcoinie czyli altcoinów - walut alternatywnych.
Arbitraż
earning
Działanie, które ma na celu wygenerować zysk, w wyniku różnicy cen danego aktywa na różnych giełdach, rynkach. Na przykład: kupujemy dane aktywo taniej na jednej giełdzie i sprzedajemy je drożej na drugiej, różnica to nasz zysk.
Armory
Armory
bitcoin
#ŚW
Klient Bitcoin. Armory oferuje zaawansowane funkcjonalności niedostępne w Bitcoin Core, np. obsługę wielu portfeli, cold storage (portfel offline), watching-only wallet oraz Multi-Signature Transactions. Portfel Armory pracujący w trybie online wymaga instalacji bitcoind.
ASIC
ASIC
General
Układ specjalizowany do wykonywania z góry określonych zadań. W przeciwieństwie do programowalnego FPGA układy ASIC nie mogą wykonywać innych zadań niż te do których zostały zaprojektowane,. Dzięki temu są znacząco szybsze, bardziej energooszczędne i tańsze w produkcji niż układy wielozadaniowe. Minusem takich układów była by ich bezużyteczność gdyby algorytm sieci bitcoin został zmieniony na inny. Układy ASIC znalazły zastosowanie w miningu bitcoinowym wypierając karty graficzne i układy FPGA. Mianem ASIC potocznie określa się też koparkę bitcoin. Atak 51% Atak który teoretycznie może zostać wykonany na sieć bitcoina pod warunkiem, że atakujący będzie w posiadaniu >50% mocy całej sieci. Taki atak mógłby doprowadzić do wytworzenia osobnego łańcucha bloków i zdyskredytować oryginalny. Atakującemu dało by to kontrolę nad siecią, możliwość podwójnego wydawania bitcoinów (double spending ), zatrzymania transakcji w sieci, oraz uniemożliwić innym wydobywanie bloków. Atak rozpatrywany jest na płaszczyźnie czysto teoretycznej, wysoka moc sieci bitcon oraz astronomicznie wysokie koszty takiego ataku sprawiają, że taki atak praktycznie jest niezwykle mało prawdopodobny.
ATAK 51%
ATAK 51%
bitcoin
#ŚW
Atak który teoretycznie może zostać wykonany na sieć bitcoina pod warunkiem, że atakujący będzie w posiadaniu >50% mocy całej sieci. Taki atak mógłby doprowadzić do wytworzenia osobnego łańcucha bloków i zdyskredytować oryginalny. Atakującemu dało by to kontrolę nad siecią, możliwość podwójnego wydawania bitcoinów (double spending ), zatrzymania transakcji w sieci, oraz uniemożliwić innym wydobywanie bloków. Atak rozpatrywany jest na płaszczyźnie czysto teoretycznej, wysoka moc sieci bitcon oraz astronomicznie wysokie koszty takiego ataku sprawiają, że taki atak praktycznie jest niezwykle mało prawdopodobny.
Atomic Swap
exchange
crypto
Wymiana jednej kryptowaluty na drugą kryptowalutę, bez pośredników ani żadnej strony trzeciej (np. giełda). Zazwyczaj odbywa się to natychmiast i działa na zasadzie inteligentnych kontraktów.
Bit
Bit
#ŚW
Bit – w kryptografii jest to jednostka pomiaru wielkości informacji. W świecie kryptowalut bit oznacza podjednostkę bitcoina, gdzie 1 000 000 bitów równy jest 1 BTC.
Bitcoin
bitcoin
btc
cryptocurrency
Bitcoin Zdecentralizowany i zabezpieczony system kryptograficzny, który służy do rozliczeń między jego użytkownikami. Transfer wirtualnej waluty (bitcoin – BTC), która jest wyrażona przy pomocy ciągu znaków, odbywa się pomiędzy adresami użytkowników sieci bitcoin. Do zatwierdzania transakcji są używane kody (klucze) prywatne. Dane na temat wykonanych transakcji, są zapisywane w tzw. blokach. Przetwarzaniem bloków z nowymi operacjami, zajmują się tzw. górnicy. W zamian za dostarczanie odpowiedniej mocy obliczeniowej komputerów, takie osoby otrzymują w nagrodę wykopane jednostki kryptowaluty.
Bitcoin Core
Bitcoin Core
Bitcoin
#ŚW
Oryginalne, wolne i otwartoźródłowe oprogramowanie Bitcoina tworzące węzły i zapewniające w pełni weryfikowalne transakcje płatności.
Bitcoin-Qt
Bitcoin-Qt
bitcoin
#ŚW
Klient Bitcoin, począwszy od wersji 0.9.0 przebrandowany na Bitcoin Core.
Bitmain
mining
equipment
crypto
Największy producent sprzętu do wydobywania (mining) kryptowalut na świecie.
Blockchain Explorer
info
cryptocurrencies
blockchain
Wyszukiwarka jakiejś sieci blockchain, narzędzie służące do wglądu w aktualny stan sieci. Służy przeglądaniu i obserwacji transakcji, ich przebiegu, weryfikacji, a także bloków, nagród i czasu ich walidacji. Każdy blockchain może posiadać własną wyszukiwarkę, block explorer.
boostrap.dat
boostrap.dat
#ŚW
Kopia łańcucha bloków (blockchain). Plik ten wykorzystywany jest w celu przyśpieszenia pierwszej synchronizacji klienta Bitcoin Core.
BOTY
BOTY
API
#ŚW
BOTY – Automatyczne programy, z reguły korzystające z API innych aplikacji. Dzięki nim można uzyskać takie funkcjonalności jak automatyczny handel na giełdzie lub obsługę klienta w wyznaczonym zakresie.
Bull trap
Bull trap
bull
#ŚW
W handlu, tradingu na rynku giełdowym; pułapka na byki, czyli na inwestorów skupujących dane aktywno w wierze, że trend się odwrócił i zmierza ku górze, a tymczasem to tylko pułapka, chwilowe odwrócenie trendu, czasami wywołane umyślnie.
Cloud Mining (CM)
general
cm
Wydobywanie kryptowalut w chmurze. Jest to nic innego, jak wynajmowanie mocy obliczeniowej od firm tym się zajmujących.
Cold Storage
Cold Wallet
Zimny portfel
#ŚW
Portfel, sposób przechowywania środków, kryptowalut offline, czyli poza internetem, bez dostępu do sieci. Takowym portfelem jest na przykład paper wallet, portfel, klucz prywatny przechowywany offline, na kartce papieru.
dApp
dApp
tron
ethereum
#ŚW
dApp - dApp jest skróconym terminem dla aplikacji zdecentralizowanej. Tak jak każdy programista może budować aplikacje dla App Store na systemie operacyjnym Apple IOS, tak i programiści mogą (również) budować na bazie infrastruktury blockchain np. Ethereum (ETH), Tron (TRX), EOS czy też w niedalekiej przyszłości Nexus (NXS).
Decentralized Exchange (DEX)
DEX
exchange
#ŚW
Zdecentralizowana giełda, czyli taka, która nie jest zarządzana przez jakąś stronę trzecią, firmę, osobę czy instytucję. Użytkownicy, w przypadku takiej giełdy, wymieniają się dobrami, aktywami wyłącznie między sobą.
DOUBLE SPENDING
DOUBLE SPENDING
bitcoin
#ŚW
Atak polegający na próbie podwójnego wydania tych samych bitcoinów. Aby uniknąć Double Spendingu serwisy przyjmujące bitcoiny wymagają do 6 potwierdzeń danej transakcji. Wykonanie takiego ataku jest niezwykle trudne i wymaga posiadania znaczącej części mocy sieci bitcoina. W całej historii bitcoina dubble spending miał miejsce tylko raz i to przypadkiem podczas forka.
Dywidenda
general
earning
Forma zarobku polegajaca na zyskiwaniu czesci pieniedzy zarobionych przez stronę
Dźwignia
Dźwignia
giełda
exchange
#ŚW
Właściwie to dźwignia finansowa, mówimy o niej wtedy, kiedy jakaś instytucja bądź giełda umożliwia handel środkami, których nie posiadamy. Na przykład mając 100 PLN, na dźwigni x10 możemy handlować za 1 000 PLN, pamiętając o tym, że działa to także w drugą stronę, odpowiednio do zaciągniętej dźwigni można wiele stracić, albo i wszystko w przypadku błędnej decyzji.
ECDSA
ECDSA
#ŚW
Elliptic Curve Digital Signature Algorithm. Algorytm podpisu cyfrowego przy użyciu kryptografii krzywych eliptycznych. Lekki algorytm matematyczny używany do podpisywania transakcji w systemie bitcoin.
ESCROW
ESCROW
#ŚW
Rodzaj pośrednictwa transakcji przez osobę zaufaną posiadającą reputację w społeczności bitcoina. Przykład: Sprzedawca(S) i kupujący(K) chcą dokonać transakcji. Sprzedawca wpłaca bitcoiny do osoby oferującej escrow(E). "K" przelewa złotówki do "S" a ten informuję "E", że otrzymał zapłatę. Po otrzymaniu potwierdzenia o dotarciu środków przez "S", "E" wysyła bitcoiny do "K".
Faucet
cryptocurrencies
earning
System rozdawania darmowych monet. Może być to rozdawanie monet na stronie z reklamami czy też po rejestracji, bądź rozdawanie monet nowo powstałej waluty w celu jej popularyzacji.
Fee
general
info
Niewielka opłata transakcyjna którą możemy dołączyć do transakcji w celu nagrodzenia górników za potwierdzenie tej transakcji. W zależności od wielkości naszej transakcji (nie chodzi o wartość ale wielkość jaką zajmuje w bloku) transakcja może być dobrowolna lub obowiązkowa. Jeżeli opłata będzie obowiązkowa klient bitcoin poinformuje nas o tym. Jeżeli wyślemy transakcje bez Fee mimo, że zostaliśmy poinformowani o konieczności uiszczenia opłaty, nasza transakcja może zostać odrzucona przez kopalnie która właśnie potwierdza naszą transakcję albo zostanie wstawiona na koniec kolejki przez co czas potwierdzenia może znacznie się wydłużyć. W przypadku kopalń Fee, to opłata na rzecz kopalni w zamian za możliwość wspólnego wydobywania.
FIAT
FIAT
#ŚW
Fiat to waluty takie jak dolar amerykański, euro, polski złoty. Waluty wyemitowane i gwarantowane przez Bank Centralny. Aby dokonać zakupu pierwszego bitcoina trzeba najpierw zasilić swoje konto na giełdzie wybraną walutą fiat.
FOMO
FOMO
giełda
#ŚW
„Fear of missing out” to strach przed tym, że ominie nas ważna informacja czy wydarzenie. W odniesieniu do giełdy oznacza strach przed tym, że nie zdąży się kupić kryptowaluty przed jej wystrzałem w kosmos.
FUD
bitcoin
#ŚW
Manipulacja polegająca na podawaniu nieprawdziwych informacji w celu wywołania u kogoś strachu, niepewności i zwątpienia, przez co ta osoba zaczyna wyprzedawać dane aktywo. Aktywo jest wtedy kupowane przez osobę lub podmiot straszący. O zastosowanie tej strategii na rynku kryptowalut oskarżany jest szef banku JP Morgan Jamie Dimon, który powiedział że Bitcoin to oszustwo, a kilka tygodni później bank wszedł na rynek kryptowalut.
g
Fd
Giełda
general
info
Miejsce oferujące użytkownikom sprzedaż/kupno kryptowalut. Giełda nie trudni się samą sprzedażą czy skupem, umożliwia tylko wystawianie ofert użytkowników. Giełdy są działalnością prywatną i nie stanowią części projektu.
gihn
ool
hb8n8nuni
Górnik (miner)
górnik
miner
general
Osoba która udostępnia moc obliczeniową sieci bitcoin (nie tylko) odpowiedzialnej za autoryzację transakcji. Górnikiem może zostać każdy kto zaopatrzy się w odpowiedni sprzęt. Górnik w zamian za udostępnienie mocy obliczeniowej wynagradzany jest nowo wygenerowanymi monetami i opłatami transakcyjnymi (prowizjami za przelew).
GUI
GUI
#ŚW
Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne – jest to określenie sposobu prezentacji informacji zawartych w programie za pomocą "okna"/ programu, którego możemy obsługiwać m.in. kursorem
Harvesting
Harvesting
#ŚW
Zbieranie ( obliczanie ) bloków, odpowiednik 'kopania' bloków w Bitcoinie.
Hodl
blockchain
#ŚW
Lekko zmodyfikowane słowo hold z języka angielskiego. Podczas dużych wzrostów na kryptowalutach ktoś na jednym z dużych forów odnośnie kryptowalut dodał bardzo emocjonalny wpis i po prostu zrobił małą literówke. Miał na myśli hold czyli trzymać, w kontekście kryptowalut oznacza to po prostu kupienie i trzymanie długo kupionych kryptowalut bez ich sprzedawania. Społeczność krypto bardzo szybko podłapała temat
IAO - Initial Airdrop Offering
IAO
#ŚW
(Wstępna Oferta Zrzutu), jest bardzo podobne w swoim działaniu do IFO, jednak różni się tym, iż aby otrzymać dany token, użytkownik musi posiadać w określonym oknie czasowym wskazaną liczbę oryginalnych tokenów lub spełnić inny warunek. Po zakończeniu IAO/Zrzutu nie otrzymamy tokenów.
IEO - Initial Exchange Offering
IEO
#ŚW
(Wstępna Oferta Giełdowa), jest oferta sprzedaży zazwyczaj ograniczona jest do jednej giełdy, która ma wyłączność na dany token IEO. Osoby stojące bezpośrednio za danym projektem finansującym się w sposób IEO, są w posiadaniu dużej liczby tokenów, którą oferują niewielkiemu procentowi entuzjastów kryptowalut. Tym samym ograniczają ilość osób, które wejdą w posiadanie ich tokenu.
IFO - Initial Fork Offering
IFO
#ŚW
(Wstępna Oferta Rozgałęzienia), forma niejako przymuszająca giełdy kryptowalut do przyznania swoim użytkownikom (którzy posiadają tokeny przed rozgałęzieniem) do przyznania im tokenów po rozgałęzieniu w określonych proporcjach.
InstantSend
InstantSend
#ŚW
Obsługa transakcji natychmiastowych - transakcje które zostają dodatkowo potwierdzone przez uprzywilejowane węzły, mają gwarancję że nie są próbą ataku double-spend.
Kryptografia
Kryptografia
#ŚW
Kryptografia jest jedną z dwóch dyscyplin kryptologii, która zajmuje się szyfrowaniem (utajnieniem) informacji oraz opracowuje różne sposoby przekazywania tejże informacji tak, aby niepożądane osoby nie mogły tej wiadomości zrozumieć (rozszyfrować).
KYC
KYC
KYC - procedura należytej staranności oraz regulacja bankowa, którą muszą przeprowadzać instytucje finansowe oraz inne prawnie określone podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania pewnych, odpowiednich oraz trafnych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną.KYC można określić jako zbiór informacji o kliencie, który pozwala ustalić wiarygodność klienta i jego profil transakcyjny oraz pozwalają przeprowadzić weryfikację tożsamości. Dzięki staranie prowadzonej polityce KYC, klienci mogą mieć pewność, że ich dane są chronione a usługi przeprowadzane są w sposób bezpieczny. Głównym celem KYC jest bowiem zapobieganie przekrętom finansowym, kradzieży tożsamości, praniu brudnych pieniędzy (AML) czy też finansowania terroryzmu.
Ledger Nano S
Ledger Nano S
bitcoin
#ŚW
Ledger Nano S - to urządzenie przypominające swoim wyglądem pendriva, jednak pełniące zupełnie inną funkcję. Zostało skonstruowane w taki sposób, aby w móc bezpiecznie przechowywać klucze prywatne do kont różnych kryptowalut. Pozwala przechowywać takie kryptowaluty jak: Bitcoin Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Zcash, Dogecoin, Ripple itp.
Lightning Network
bitcoin
blockchain
#ŚW
Jedna z propozycji zwiększenia przepustowości Bitcoin, cechy: Przenosi duży odsetek transakcji poza łańcuch Bitcoin (off chain) ale w taki sposób, że manipulacja/cenzura transakcji jest skrajnie utrudniona, bądź niemożliwa. Pozwala (w ramach zamrożonej kwoty) na przeprowadzenie nieograniczonej ilości transakcji z innymi użytkownikami systemu Lightning. Sumaryczna wartość transakcji może wynieść maksymalnie tyle ile wynosi zamrożona kwota Transakcje nie są rozsyłane do wszystkich użytkowników sieci - co zapewnia nieco lepszą prywatność, i potencjalnie bardzo dobre skalowanie systemu.
LIMIT-BUY
LIMIT-BUY
giełda
exchange
#ŚW
LIMIT-BUY – na giełdach, ustawiamy cenę po której zamierzamy kupić daną monetę. Gdy znajdzie się ktoś kto będzie chciał sprzedać po takiej (lub niższej) cenie nasze zlecenie zostanie automatycznie wykonane.
LIMIT-SELL
LIMIT-SELL
giełda
exchange
#ŚW
LIMIT-SELL – na giełdach, ustawiamy cenę po której zamierzamy sprzedać daną monetę. Gdy znajdzie się ktoś kto będzie chciał kupić po takiej (lub wyższej) cenie nasze zlecenie zostanie automatycznie wykonane.
Liquidity
giełda
#ŚW
( Płynność ) W Świecie Kryptowalut dotyczy ona Liquidity Market, czyli płynności rynku. Określa ona potencjał możliwości swobodnego kupna oraz sprzedaży aktywa po aktualnej cenie rynkowej
Litoshi
Litoshi
litecoin
#ŚW
Jedna 100 milionowa część Litecoina. Innymi słowy: 1 LTC = 100 mln litoshi. Nazwa powstała przez analogię do satoshi.
Mikrotranzakcja
Mikrotranzakcja
bitcoin
#ŚW
Możliwość płacenia za rzeczy w bardzo małych kwotach dzięki temu, że Bitcoin może zostać wyrażany do 8 miejsc po przecinku. Mikrotransakcje są zwykle stosowane w kasynach internetowych Bitcoin, zapewniając graczom możliwość zdeponowania i zagrania ułamkami Bitcoina.
MIKSER
MIKSER
bitcoin
#ŚW
Usługa, która miksuje Twoje bitcoiny z bitcoinami innych użytkowników tak by nie można było ustalić skąd pochodzą. Pozwala na zachowanie większej anonimowości.
Mining Pool
mining
Miejsce gdzie swoje siły (moc obliczeniową) łączą górnicy w celu wspólnego wydobycia bloków dzieląc nagrodę proporcjonalnie do włożonego wkład. W obecnych czasach samotne poszukiwanie bloków może zająć nawet setki lat dlatego najlepszym sposobem wydobycia jest łączenie się w grupy wspólnie pracujące nad wydobyciem bloku.
Minting
Minting
blockchain
#ŚW
Jest to tworzenie nowych monet. Oznacza to, że nie jest wykonywana tutaj żadna praca, monety można tworzyć z niczego dopisując po prostu je do ogólnej księgi rachunkowej.
Mozaika
Mozaika
NEM
#ŚW
Aktywa na Blockchainie NEM. Odpowiednik Colored Coins. Mogą to być akcje firmy lub nowa moneta oparta na Blockchainie NEM.
Mt. Gox
Mt. Gox
#ŚW
Jedna z pierwszych giełd kryptowalut odnotowywująca znaczący wolumen transakcyjny, zlokalizowana w Japonii, która ze względu na, ponoć, kradzież środków użytkowników przez hackerów zakończyła działalność w 2014 roku.
MVP
MVP
#ŚW
MVP – ang. minimum viable product, czyli produkt o minimalnej użyteczności. Jest to strategia wejścia na rynek stosowana przez start-upy (w tym ICO), które wprowadzają niepełny produkt lub usługę (np. pozbawioną kilku lub większości funkcjonalności), po to by sprawdzić czy i jak konsumenci będą korzystać z tego rozwiązania.
NCC
NCC
NEM
#ŚW
"Nem Community Client" - Portfel NEM.
NIS
NIS
NEM
#ŚW
"Nem Infrastructure Server" - Serwer NEM.
P2P
P2P
#ŚW
Peer-to-Peer. Rodzaj zdecentralizowanej sieci komputerowej. Alternatywa dla sieci klient-serwer. W przypadku bitcoina sieć jest tak zbudowana aby każdy użytkownik ogłaszał swoje transakcje bezpośrednio innym użytkownikom bez pośredników ani centralnego serwera.
Payout threshold
Payout threshold
#ŚW
Minimalna kwota, którą trzeba zgromadzić, żeby móc wypłacić środki.
PBoC
PBoC
FIAT
#ŚW
"People's Bank of China" - Centralny Bank Chiński.
PERMISIONLESS BLOCKCHAIN
PERMISIONLESS BLOCKCHAIN
blockchain
#ŚW
PERMISIONLESS BLOCKCHAIN – baza danych- oparta o blockchain, do którego każdy może wstąpić.
PERMISSIONED BLOCKCHAIN
PERMISSIONED BLOCKCHAIN
blockchain
#ŚW
PERMISSIONED BLOCKCHAIN – współdzielona baza danych o strukturze blockchaina, gdzie uczestnicy muszą uzyskać wstępną zgodę, zanim mogą coś zapisać lub przeczytać.
Piramida finansowa
Piramida finansowa
Hyip
#ŚW
System, biznes, platforma zarobkowa, w której najwięcej zarabiają Ci, którzy weszli pierwsi do systemu. Dokładnie ilustruje to schemat piramidy i tak też działa. Pieniądze, wpłaty od nowych użytkowników są kierowane na poczet wynagrodzeń użytkowników, którzy są nad nimi w piramidzie.
PoS
PoS
#ŚW
Proof of Stake
PoW
PoW
mining
#ŚW
Proof of Work
Protocol
Protocol
blockchain
#ŚW
Zbiór oficjalnych zasad określających sposób komunikacji uczestników w danej sieci. Protokół Bitcoin’a określa, w jaki sposób każdy węzeł łączy się z innymi, dostarczanie bitcoinów w określonym czasie, a także definiuje inne aspekty sieci.
Pump and dump
giełda
#ŚW
Manipulacja rynkowa polegająca na sztucznym pompowaniu ceny aktywa, także kryptowaluty, w celu przyciągnięcia innych inwestorów, którym następnie aktywo jest sprzedawane. Miała miejsce na rynku Bitcoina w 2013 roku.
Return on Investment (ROI)
ROI
inwestycja
#ŚW
(ROI) zwrot z inwestycji. Jest to wartość stosunku zysku netto do kosztów poniesionych na inwestycję.
Ring signatures
Ring signatures
#ŚW
Zdecentralizowany mikser monet, oparty o użycie wielu podpisów należących do różnych użytkowników. Nie ma konieczności wzajemnego zaufania - wzajemne podpisy są używane automatycznie do ukrycia przepływu środków. Istnieje możliwość matematycznego udowodnienia, że jedna osoba z grupy faktycznie wysłała środki (oraz ich ilość), nie można jednak określić, która. Pewnym ograniczeniem jest rozmiar prywatnych transakcji - używanie wielu podpisów oznacza większą ilość danych jakie należy przechowywać w Blockchainie.
Ripple
Ripple
Kryptowaluta, której zasób został odgórnie ustalony. Na rynku funkcjonuje 100 mld jej jednostek, oznaczonych skrótem XRP. Wirtualna waluta jest dystrybuowana przez firmę Ripple, której intencją jest jej wprowadzenie do obrotu przez instytucje finansowe np. banki czy tradycyjne systemy płatności.
Rynek byka (bull market)
market
W slangu traderskim oznacza to hossę, rynek, który odnotowuje wzrost cen, kursów. Analogicznie do bear market.
Satoshi Nakamoto
Satoshi Nakamoto
bitcoin
#ŚW
Pseudonim jakim posługiwał się twórca Bitcoina.
Scam
Scam
#ŚW
Oszustwo, przekręt. Określenie często używane w kontekście kryptowalut alternatywnych.
Sending address
Sending address
#ŚW
Adres, na który użytkownik wysyła środki.
SEPA
SEPA
FIAT
#ŚW
"Single European Payment Area" - Obszar w obrębie którego można bezgotówkowo prowadzić rozliczenia w walucie Euro według tych samych zasad.
Skalowanie
Skalowanie
blockchain
#ŚW
W przypadku Bitcoina pojęcie to odnosi się do długofalowego funkcjonowania sieci podczas możliwie najwyższego realnego jej obciążenia. Największąe kontrowersję w branżowej społeczności na ten temat budzi jednak sposób w jaki omawiana skalowalność może zostać osiągnięta. Wyróżniamy 2 rodzaje skalowania blockchain’a – jest to skalowanie on-chain oraz skalowanie off-chain.
Skalowanie off-chain
Skalowanie off-chain
blockchain
#ŚW
Obsługiwanie sieci za pomocą tej metody, zakłada brak konieczności umieszczania pełnej historii transakcyjnej w głównym blockchainie Bitcoina, na rzecz specjalnie skonstruowanego protokołu. Jego zadaniem jest jedynie aktualizacja stanów posiadania poszczególnych adresów w ściśle określony sposób. Skalowanie off-chain nie może się odbywać bez informacji bazowych zaciąganych z głównego łańcucha a wszelkie potencjalne spory wynikające z niespójności np. danych 2 różnych podmiotów, rozstrzygane są na poziomie głównej sieci Bitcoin.
Skalowanie on-chain
Skalowanie on-chain
blockchain
#ŚW
Ten model skalowania zakłada, iż wszystkie możliwe ruchy w sieci Bitcoin powinny być rejestrowane na głównym łańcuchu sieci, a osoby posiadające pełną historię transakcji Bitcoina powinny gromadzić coraz więcej danych na swój własny koszt. Zwolennicy tego typu rozwiązania argumentują to faktem, iż Bitcoin powinien być zarządzany jedynie przez wyspecjalizowane organizacje, które będzie stać na tego typu rozwiązanie, a którym nigdy nie przyjdzie do głowy, by w jakikolwiek sposób wykorzystać swoją pozycję do ewentualnej próby oszustwa społeczeństwa.
Smart Contract
ETHEREUM
TRON
LISK
#ŚW
( Inteligentna umowa ) Jest to rodzaj kodu programistycznego, który posiada swoją kopię w rejestrze Blockchaina. Reprezentuje on zasady dokonania transakcji między stronami.
Staking
PoS
Staking
#ŚW
Uczestnictwo w systemie Proof of Stake (PoS), polegające na zdeponowaniu swojego stake’u (zbioru monet danej kryptowaluty PoS) w celu umożliwienia walidacji transakcji w ramach blockchain i otrzymania nagrody. Stake jest deponowany w blockchain i używany jako zabezpieczenia do poręczenia za blok.
Synchronizacja portfela
Synchronizacja portfela
#ŚW
Pobieranie przez klienta Bitcoin Core kolejnych bloków. Aktualizacja kopii łańcucha bloków (blockchain) na dysku użytkownika.
test
#sw
#bitcoinpl
czy wszystko działa poprawnie na testnet). Krypto używane podczas testnet są bezwartościowe, dzięki czemu można przetestować nowe
test
Test
TESTNET
TESTNET
#ŚW
TESTNET – jest to alternatywna sieć blockchain służąca do testów (np. Zanim wprowadzimy aktualizacje w głównym blockchainie sprawdzamy czy wszystko działa poprawnie na testnet). Krypto używane podczas testnet są bezwartościowe, dzięki czemu można przetestować nowe funkcjonalności w bezpiecznym środowisku bez ryzyka utraty prawdziwych, posiadających wartość krypto.
testtt
tat
ta1
test23
fddfsdfs
Total Supply
Total Supply
#ŚW
Łączna liczba jednostek (monet) danej kryptowaluty, które istnieją obecnie pomniejszone o monety, które zostały w wiarygodny sposób spalone.
Trading Fee
giełda
cryptocurrency
#ŚW
(Prowizja od transakcji)- Opłata pobiera od ciebie w momencie realizacji sprzedaży lub kupna kryptowalut. Główne źródło zarobku giełdy. Funkcjonują różne schematy – jedne giełdy mają taką samą prowizję zarówno dla kupujących i sprzedających, inne giełdy oferują niższe stawki wystawiającym oferty a wyższe pobierającym, a jeszcze inne w ogóle nie pobierają trading fee.
Trezor
cryptocurrency
blockchain
wallet
#ŚW
Portfel sprzętowy przypominający pendrive. Obsługuje technologię HD, czyli działa w oparciu o tzw. seed oraz kilka różnych kryptowalut.
TRON
TRON
TRX
Tronix
#ŚW
TRX(tron) - TRON (zwany również Tronix oraz TRX, od nazwy tokenu) to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain, mająca na celu stworzenie darmowego i zdecentralizowanego Internetu (nazywanego inaczej Internetem 3.0), zapewniającego dostęp do treści związanych z rozrywką. TRON ma łączyć twórców z odbiorcami bez jakichkolwiek pośredników, przy wykorzystaniu blockchain, tworząc ekosystem który zapewnia prywatność użytkownikom, jest całkowicie odporny na cenzurę oraz próby kontroli z zewnątrz. W sieci docelowo mają znajdować się filmy, muzyka, gry i wszelkie treści związane z szeroko pojętą rozrywką. Platforma ma na celu również zapewnienie środka wymiany wartości, jakim jest token TRX, który docelowo ma służyć również do natychmiastowych i darmowych płatności za usługi w sieci TRON.Twórcą i pomysłodawcą projektu Tronix oraz założycielem Fundacji TRON jest Justin Sun - były członek zespołu projektowego kryptowaluty Ripple (XRP).
Vanity address
Vanity address
#ŚW
Adres zawierający zadany wzorzec, np. imię, nazwę firmy, nazwę strony internetowej, pożądane słowo lub frazę. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się generowania adresów vanity na stronach www. Bezpieczniej jest wykorzystywać w tym celu oprogramowanie działające offline.
Watching-only wallet
Watching-only wallet
#ŚW
Portfel używany do monitorowania stanu portfela offline. Watching-only wallet nie zawiera kluczy prywatnych. Wysyłanie środków wymaga autoryzacji (podpisania) transakcji kluczami przechowywanymi offline. Funkcjonalność dostępna w Armory.
Whitepaper
Whitepaper
ICO
#ŚW
Dokument przygotowywany przez zespół projektantów i deweloperów projektu ICO, w którym opisana jest wizja całego projektu z uwzględnieniem informacji technicznych, sposobów przyszłego wykorzystania i planami rozwoju.
WIF
WIF
#ŚW
Wallet import format. Sposób kodowania prywatnych kluczy ECDSA.